شمال ما: تصاویر متعدد گونه جانوری شوکا که بعنوان گوزن مینیاتوری گیلان معروف است و تصور می شد نسل آنها در جنگل‌های گیلان کمیاب شده است، این روزها بطور پی در پی در مناطق جنگلی استان به ثبت رسیده است.

 

شوکا و فرزندش این‌بار در جنگل‌های املش گیلان

در تازه ترین خبر در این زمینه، علی اصغر روشنی مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، ثبت تصویر در مناطق جنگلی املش واقع در شرق گیلان را تایید کرد و ثبت حضور این حیوانات در عرصه های جنگلی استان را نشان دهنده اهمیت حفظ زیستگاه‌ها  و وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران دانست.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، در تیرماه امسال معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گیلان از مشاهده گوزن مینیاتوری شوکا در جنگل‌های گیلان خبر داد.
تورج صادقی گفت: ثبت و تصویربرداری این گونه توسط یکی از دوستداران محیط زیست بنام “حسین آقایی “از پویش مردمی حیات وحش گیلان و محیط‌بانان استان انجام شده است.
نیمه شهریور ماه امسال نیز تصویر گونه کمیاب شوکا معروف به گوزن مینیاتوری در سد آیت الله بهجت شهر بیجار رودبار گیلان توسط یک گردشگر بطور اتفاقی ثبت شد.

شوکا با نام علمی Capreolus capreolus  گوزنی نسبتاً کوچک با بدنی ظریف، دست‌هایی کوتاه‌تر از پاها، گوش‌هایی باریک و سم‌هایی سیاه‌رنگ و باریک و بلند است. نرها شاخ دارند و ماده‌ها بدون شاخ‌اند. شاخ نرها در پاییز می‌افتد. شوکاها با شاخ زدن به درختان جوان، قلمرو خود را تعیین می‌کنند.
شوکا پستانداری کوچکتر از مرال، کمی قوزدار و دارای دم بسیار کوتاه است که در زبان ترکمنی آن را شوکه در ترکی”الیک” و در کردی “فیله گچه” می‌نامند؛ موهای شوکا در تابستان کوتاه و نرم و به قهوه ای متمایل به قرمز و در زمستان خاکستری است.
شوکا کوچکترین گوزن از خانواده گوزن ها  است کـه نسل آن به شـدت درسال های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه ها و شکار بی‌رویه مورد تهدید قرار گرفته است.
گیلان یکی از کوچکترین استانهای ایران اما سومین استان پر تراکم بعد از تهران و البرز است؛ ۳۴ درصد این خطه جلگه و مابقی کوهپایه یا کوهستان است بخش اعظم جمعیت هم در جلگه سکونت دارند.

گیلان دارای پتانسیل های ملی و جهانی است؛ ۶۰ گونه پستاندار چون پلنگ، شوکا (گوزن مینیاتوری) خرس قهوه ای و فک بخشی از تنوع زیستی استان است؛ پرندگان یکی از مهمترین شاخص های حیات وحش در دنیاست تعداد ۵۳۳ گونه پرنده در ایران داریم ۶۰ درصد از پرندگان کشور در گیلان مشاهده می شود و ۲۰ ایستگاه تالابی و سه تالاب مهم بین المللی تالاب انزلی، پارک ملی بوجاق و امیرکلایه در استان وجود دارد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *