شمال ما: محمد رییس زاده از اساتید و هنرمندان برجسته گیلان در رشته تئاتر بر اثر کهولت سن در ۹۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.

 

پیشکسوت تئاتر گیلان درگذشت

به گزارش ایرنا، مرحوم رییس زاده به عنوان شناسنامه نمایش استان گیلان و پیشکستوت تئاتر، پژوهشگر، کارگردان و نویسنده و از اساتید دهه‌های دور در حوزه تئاتر بوده و شاگردان زیادی داشته و هنرمندان بزرگی را تحویل جامعه داده است.

سید محمد رئیس زاده ، دیپلم خود را در رشته علمی از دبیرستان شاهپور رشت دریافت کرد و در سال ۱۳۳۰ به استخدام اداره کل فرهنگ گیلان درآمد. وی در اولین دوره آغاز به کار انجمن نمایش، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان به عنوان عضو هیات مدیره به مدت یکسال فعالیت کرد .

مرحوم رییس زاده در طول بیش از ۶۰ سال خدمت هنری ، در تاسیس گروههای هنری مشارکت موثر داشت و در تماشاخانه گیلان ، سالنهای مدرسه ارامنه ، شهرداری ، دبیرستانهای مختلف گیلان و مجتمع هنری سردار جنگل رشت بیش از یکصد تئاتر مختلف را اجرا کرد.

رییس زاده در اولین حضور جدی خود در نمایش « قضاوت دنیا » به کارگردانی استاد میرکیا در سال ۱۳۲۳ بازی کرد و در سال ۱۳۴۱ دوباره این نمایش را با افزودن جلوه های ویژه ، از جمله بارش برف در صحنه به مدت ۲۰ دقیقه ، به روی صحنه آورد .

نمره اشتباه ، دختر خودپسند ، نفرین خنیاگر ، عمو رجب بچه شده ، عشق و خیانت ، و دختر یتیم ، شیخ صنعان ، آرزوهای بالدار . قضاوت دنیا ، آرش کمانگیر و بادبزن خانم ویندرمن از جمله نمایشهایی است که رییس زاده در آن ایفای نقش کرد.

مرحوم رییس زاده علواه بر بازیگرذی تئاتر ، کارگردان نیز بود و در بخشهای گریمور و طراح صحنه نیز فعایت داشت که از شاگردان ایشان می توان به خانم دریامج ، زنده یاد سروش خلیلی ، عباس امیری و سایر چهر های شاخص تئاتر اشاره کرد.

باقی ماندن نقش آفرینی های این هنرمند در اذعان مردم

مدیرکل ارشاد گیلان در پیامی نیز درگذشت سیدمحمد رییس زاده، پیشکستوت تئاتر،پژوهشگر، کارگردان و نویسنده استان را تسلیت گفت.

رضا ثقتی در این پیام اظهار داشت: خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر استاد سید محمد رییس زاده موجب تأثر و تألم شد. بی شک نقش آفرینی‌های این هنرمند در اذهان مردم هنردوست این خطه به یادگار خواهد ماند.

وی بیان کرد: ضمن ابراز همدردی، فقدان این هنرمند برجسته را به خانواده محترم، جامعه هنری و گیلانیان عزیز تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال مغفرت و رحمت واسعه برای آن مرحوم و صبر و بردباری بازماندگان محترم را خواستارم.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *