شمال ما: لندن درحالی پربازدیدترین شهر گردشگری جهان و قاره اروپا در سال گذشته میلادی نام گرفت که پاریس و استانبول در فهرست ۱۰ شهر پُرگردشگر اروپا، در تعقیب پایتخت انگلیس هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس گزارش سالانه شاخص جهانی شهرهای گردشگری در منطقه اروپا، اگرچه لندن و پاریس همچنان دو شهر اصلی و پیشگام در عرصه گردشگری اروپا محسوب می‌شوند، اما استانبول – پایتخت ترکیه – با شتابی فراوان خود را به رقبای اصلی نزدیک می‌کند و با نرخ رشد ۱۱٫۴ درصد، بیشترین رشد را در جذب گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۵ به نام خود ثبت کرده است.

در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۸٫۸۲ میلیون گردشگر خارجی از لندن و ۱۶٫۰۶ میلیون گردشگر از پاریس دیدن کردند و نرخ رشد جذب گردشگر خارجی این دو شهر در طی سال ۲۰۱۴- ۲۰۱۵ نیز به ترتیب ۶ و ۳٫۲ درصد بوده است.

اما استانبول که با جذب ۷٫۵۱ میلیون گردشگر فاصله فراوانی با رقبای اصلی خود دارد، در صورتی که همچنان به نرخ رشد خیره‌کننده خود تا چهار سال آینده ادامه دهد، می‌تواند جای پاریس را در مکان دوم پربازدیدترین شهرهای منطقه اروپا مال خود کند.

گردشگران ورودی به لندن، پاریس و استانبول – سه شهر اصلی گردشگری قاره سبز در سال ۲۰۱۵ – به ترتیب بالغ بر ۲۰، ۱۶ و ۹ میلیارد دلار در این شهرها هزینه کردند.

شهر بارسلون در اسپانیا با ۷٫۶۳ میلیون گردشگر خارجی، آمستردام در هلند با ۷٫۴۴ میلیون گردشگر و دو شهر ایتالیایی رم و میلان با ۷٫۴۱ و ۷٫۱۷ میلیون گردشگر با اختلافی کم نسبت به یکدیگر در جایگاه‌های چهارم تا هفتم پربازدیدترین شهرهای گردشگری اروپا قرار دارند و وین (اتریش)، پراگ (جمهوری چک) و مونیخ (آلمان) نیز رتبه‌های هشتم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

لندن که رتبه نخست جهان و اروپا را در میان شهرهای گردشگری در اختیار دارد، این عنوان را بیشتر به لطف گردشگران خارجی از شهر نیویورک آمریکا کسب کرده که در سال ۲۰۰۵ تعداد آن‌ها در پایتخت لندن به ۹۸۸ هزار نفر رسید و ۱٫۱۸۷ میلیارد دلار نیز در این شهر اروپایی خرج کردند.

پس از نیویورکی‌ها، گردشگران اهل آمستردام هلند با ۶۵۸ هزار نفر دومین منبع اصلی تغذیه گردشگری لندن در سال گذشته میلادی بودند که در مجموع ۳۸۷ میلیون دلار نیز در لندن خرج کردند.

گردشگران دوبلین (ایرلند) با ۵۵۹ هزار نفر، فرانکفورت (آلمان) با ۵۱۴ هزار نفر و استکهلم (سوئد) با ۴۸۸ میلیون نفر نیز نقش اساسی در تبدیل لندن به عنوان پربازدیدترین شهر گردشگری جهان ایفا کرده‌اند.

از سوی دیگر، خود لندنی‌ها مهمترین منبع تأمین گردشگر خارجی در پاریس هستند؛ به طوری که در سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع ۷۴۹ هزار گردشگر لندنی، شهر پاریس را به عنوان مقصد گردشگری اروپایی خود انتخاب کردند و در آنجا ۵۳۶ میلیون دلار را صرف هزینه‌های خود کردند.

گردشگران نیویورکی در پاریس هم نقش پررنگی در سال گذشته ایفاء کردند و ۶۰۸ هزار گردشگر از نیویورک روی هم رفته ۶۳۲ میلیون دلار در پاریس هزینه کردند تا ولخرج‌ترین گردشگران پاریس نام بگیرند.

گردشگران آمستردام، توکیو و رم سه منبع اصلی دیگر تأمین گردشگران خارجی به مقصد لندن بوده‌اند.

بخش اصلی و مهمی از گردشگران خارجی استانبول از شهرهای اروپایی تأمین می‌شوند که در این میان لندنی‌ها با ۴۷۱ هزار نفر در مکان نخست قرار دارند و گردشگران پاریس، دوسلدورف، فرانکفورت و آمستردام نیز دیگر گردشگران پرشمار استانبول طی سال گذشته میلادی بودند.

از لحاظ نرخ رشد در زمینه جذب گردشگران خارجی، استانبول در کل قاره اروپا با متوسط ۱۰٫۱ درصد در پنج سال اخیر پرچم‌دار است و شهر هامبورگ (آلمان) و کپنهاگ (دانمارک) به ترتیب با متوسط رشد ۸٫۶ و ۸٫۳ درصد طی پنج سال اخیر در مکان‌های دوم و سوم سریع‌ترین شهرها در صنعت گردشگری اروپا قرار گرفته‌اند.

شهرهای لیبسون (پرتغال)، برلین (آلمان)، بخارست (رومانی)، بوداپست (مجارستان)، ورشو (لهستان)، دوسلدورف (آلمان) و بارسلون (اسپانیا) نیز در فهرست ۱۰ شهر اروپایی قرار دارند که بیشترین رشد را طی پنج سال اخیر ثبت کرده‌اند.

.

 

لندن
.
کاخ باکینگهام
.

“چشم لندن”
.

موزه بریتانیا، لندن
.

رویال آلبرت هال، لندن
.

رودخانه تایمز، لندن
.

کاخ “وست مینیستر”، لندن
.

کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *