رسول سعیدی زاده

شمال ما؛

انرژی هسته ای از شکافتن هسته ی اتم های بعضی عناصر مثل اورانیوم پدید می آید. آمریکا با هزاران بمب اتم بزرگترین زرادخانه اتمی جهان را دارد و اسرائیل نیز در خاورمیانه صدها بمب اتم دارد، اما پیوسته در حال تهدید نشان دادن ایران هستند؛ و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین اتهامات خود، ایران را به عدم پایبندی به گسترش هسته ای متهم کرده است.

باکوشش و تلاش دانشمندان ایرانی کشور ما ظرفیت های علمی و فنی پیشرفته هسته ای دارد، و از نقطه گریز هسته ای عبور کرده و مواد لازم برای بمب اتم را ذخیره دارد. ایران بیش از بیست سال است ظرفیت تولید بمب اتم را دارد. سال هاست غنی سازی اورانیوم در تاسیسات دارای مصونیت فردو با سانتریفیوژهای IR6 و بالاتر در جریان است. ارتقای میزان غنی سازی اورانیوم از ۶۰ به ۹۰ درصد و بالاتر از آن مشکل خاصی ندارد و اجرا می شود. تاسیسات فردو در عمق شصت متری زیر کوه بوده و در برابر حملات هوایی دشمن به شدت مقاومت دارد. دانش هسته ای جمهوری اسلامی ایران بومی سازی شده و از بین بردن آن جزو محالات است؛ بااین وصف، ایران همچنان عضو ان. پ. تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) است و قرارداد سی. تی. بی. تی (پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای) را امضا کرد، و همیشه اعلام می کند تصمیمی برای تولید بمب اتم ندارد، و تولید بمب اتم را برخلاف فتوای رهبری می داند. البته این تصمیم تا زمانی اعتبار دارد که موجودیت ایران تهدید نشود، اما اگر اسرائیل یا آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران حمله کنند، در سیاست های هسته ای ایران تجدید نظر خواهد شد و دیگر ملاحظات قبلی مانند بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، و نظارت دوربین های آژانس، معنی ندارد. تولید و آزمایش موشک های قاره پیما جزیی از آمادگی برای استفاده از سلاح هسته ای است. تا به امروز مانورهای نظامی گسترده برای حمله به تاسیسات هسته ای اسرائیل انجام شد، تا در صورت هدف قرار گرفتن تاسیسات هسته ای ایران، عملیاتی شود.

مصاحبه پنج شنبه دکتر کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، باهدف تأثیرگذاری بر سفر رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، می‌تواند نقطه پایانی بر تهدیدهای اسرائیل و آمریکا شمرده شود. اعلام توانایی های هسته ای ایران بعد از سفر دو روزه رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و اصفهان، و تهدیدهای پیوسته اسرائیل، دارای معنی خاص است که همگان متوجه شده اند. سخنان خرازی نماد شکست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اجرای سیاست مشت آهنین و فروپاشی توان بازدارندگی اسرائیل است.

براساس آیه ۶۰ سوره انفال: «و در برابر دشمنان هر قدر توانائى دارید از نیرو و قدرت آماده سازید»، داشتن بمب هسته ای برای انداختن ترس در دل دشمنان خدا و کشور لازم است. مفهوم آیه شریفه این است که در انتظار نمانید تا دشمن به شما حمله کند و آنگاه مقابله کنید، بلکه قبل از آن باید به حدّ کافى آمادگى در برابر هجوم هاى احتمالى دشمن داشته باشید. دلیل دیگر آن است که برطبق قانون شرع، در حال اضطرار هر چیز حرامی حلال خواهد شد؛ زیرا مقتضیات زمان ضرورت انجام آن را اجتناب ناپذیر می کند. دنیای امروز بیشه وحوش است و منطق سرش نیست، تنها چیزی که می فهمد حرف زور است؛ برای زنده ماندن و بلند کردن سر، باید مثل خودشان رفتار کرد. در این جهان بی در و پیکر، شاید داشتن بمب اتم از نان شب هم واجب تر باشد، والا باید تو سری خور دیگران بود. دشمنان ایران تا به امروز با قدرت پوشالی خویش، انواع تحریم ها را بر ایران وضع کرده اند و دیگر تحریمی باقی نمانده است. ملت ایران، همان طور که به اثبات رسانید، زمانی که صحبت از اقتدار و شرافت باشد، هر سختی را تحمل خواهد کرد. اگرچه ایران بدون تولید سلاح هسته ای از قدرت بازدارندگی زیادی برخوردار است، ولی این عمل ایران نوعی مصونیت و توازن وحشت ایجاد خواهد کرد تا سایه هرگونه جنگی از کشور برطرف شود. ایران به صورت بالفعل یک کشور اتمی است و از لحاظ نظامی مصونیت پیدا کرده و برنامه های اتمی آن قابل کنترل و محدودسازی از سوی آمریکا و کشورهای غربی و اسرائیل نیست. قدرت ایران در تولید سلاح هسته ای یک ظرفیت بازدارنده است؛ ایران در برابر آسیب رسانیدن به تاسیسات و برنامه های هسته ای خود دست روی دست نخواهد گذاشت. کسانی که ایران هسته ای را تهدید می کنند نه ایرانی را شناخته اند و نه مشهدی را !!

رسول سعیدی زاده

منتشر شده در روزنامه سوال جواب

qubbat@yahoo.com


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *