شمال ما: فرماندار رودسر، موزه مردم شناسی قاسم آباد را نمادی از تاریخ و هنر و خلاقیت و هویت مردم دانست و گفت: سبک زندگی گذشتگان رعایت اصول فرهنگی و اخلاقی و مردمی را یادآوری می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد حیدری امروز، ۲۳ آبان ماه در حاشیه بازدید از موزه مردم شناسی و صنایع دستی روستای قاسم آباد شهرستان رودسر، با اشاره به ثبت جهانی این موزه، اظهار کرد: با حکم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسئولیت رسیدگی به امورات این موزه به فرماندار رودسر سپرده شده است تا در کنار مسئولان بخشی و محلی، اقدام به رفع مشکلات کنیم.

وی موزه مردم شناسی قاسم آباد را بیانگر تاریخ و تمدن و فرهنگ و خلاقیت و ابتکار و روحیه جمعی مردمان این دیار دانست و افزود: این هویت فرهنگی و تاریخی تاکنون حفظ شده و می تواند از نسل جوان و نوجوان ما در مقابل تهاجم فرهنگی صیانت کند؛ در واقع نسل جدید با بازدید از این موزه می تواند از سبک زندگی ادوار گذشته الگوبرداری کند.

فرماندار رودسر، سبک زندگی مردمان گذشته این دیار را راهنمای زندگی در دوران مدرن دانست که با شهرنشینی های افسارگسیخته رو به رو شده و گفت: سبک زندگی گذشتگان رعایت اصول فرهنگی و اخلاقی و مردمی را یادآوری می کند.

حیدری، با اشاره به شهرت جهانی روستای قاسم آباد، بر توسعه و گسترش موزه مردم شناسی و صنایع دستی تاکید کرد و ادامه داد: به دنبال بازسازی و نوسازی مجدد فضاها و قفسه های موزه هستیم تا متناسب با اشیا و ابزارآلات موجود در موزه باشد.

وی موزه مردم شناسی قاسم آباد را نمادی از تاریخ و هنر و خلاقیت و هویت مردم دانست و تصریح کرد: فضای موزه اهدایی بوده که روحیه مشارکت مردم در امور فرهنگی را نشان می دهد؛ البته با استفاده از ظرفیت وزارت میراث فرهنگی و استانداری، فراهم سازی فضای بزرگ تر و مجهزتر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فرماندار رودسر با تاکید بر لزوم شناسنامه دار شدن اشیا و ابزارآلات موجود در موزه مردم شناسی، اضافه کرد: هر شیء ای یک تاریخ است و ارزش تاریخی دارد و لذا با شناسه دار شدن و شناسنامه دار شدن این اشیا از آنان در مقابل هرگونه دست برد صیانت می کنیم.

وی با اشاره به جایگاه روستای قاسم آباد در بخش گردشگری استان گیلان و شهرستان رودسر، متذکر شد: در ایام تعطیلات شاهد میانگین بازدید روزانه ۱۰۰ نفر هستیم و گردشگران مبهوت تاریخ و تمدن قاسم آباد می شوند.

حیدری، بوم گردی را مکمل سایر مولفه های گردشگری دانست و اضافه کرد: از طریق رستوران داری و خانه کاشانه نیز می توانیم برای مردم منطقه درآمدزایی داشته باشیم؛ شورای روستا و دهیار این مهم را با جدیت پیگیری کنند تا بتوانیم از ظرفیت موزه مردم شناسی قاسم آباد که نماد تاریخ و تمدن و هویت است، بهره برداری کنیم.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *