شمال ما: رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش از مشاهده ۲ گونه در معرض انقراض کرکس در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، لطیف جواهردشتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش گفت: ۲ بهله پرنده نادر و در معرض انقراض کرکس در ارتفاعات این شهرستان مشاهده شد و توسط محیط بانان به ثبت رسید.

او افزود: در فصل بهاربا توجه به زمان زادآوری پرندگان و پستانداران در مناطق دوردست و ییلاقی، اکیپ یگان حفاظت محیط زیست شهرستان املش به هدایت محیط بان «شاپورعبدی» با پایش مستمر و شبانه روزی، موفق به تصویربرداری از ۲ گونه کرکس به نام‌های کرکس دال و کرکس مصری شدند.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش، در کرکس مصری رفتار زادآوری نیز مشاهده و ثبت شده است.

جواهردشتی با بیان اینکه این پرندگان به سمت تابستان‌ گذرانی سیر می‌کنند، تصریح کرد: گیلان در مسیر پرواز انواع پرندگان است و یک استراحتگاه امن برای آن‌ها محسوب می‌شود، به طوری که بعضی از آنان تا ۲ ماه می‌مانند و بعضی هم جوجه‌آوری دارند.

او ضمن اشاره به اینکه ۲۳ گونه کرکس در دنیا وجود دارد، به گونه‌های موجود در ایران اشاره کرد و گفت: گونه‌های اصلی و رایج کرکس در ایران ۴ گونه کرکس معمولی، سیاه، کوچک (مصری) و هما است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش افزود: کرکس‌ها با تغذیه از لاشه حیوانات نقش اکوسیستمی بسیار مهمی را در طبیعت ایفا می‌کنند و نابودی آن‌ها مجموعه‌ای از خطرات بهداشتی از جمله افزایش شیوع بیماری‌ها را می‌تواند ایجاد کند.

به گفته جواهردشتی، اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های عمومی برای بالا بردن آگاهی مردم، گشت‌های کنترلی برای جلوگیری از تخلفات شکار، برگزاری کلاس‌های آموزشی در روستا‌ها و شهر‌های واقع در حاشیه زیستگاه‌های حساس و ارتقای سطح مدیریتی مناطق آزاد استان از جمله اقدامات برای حفاظت از این گونه پرندگان است.

مشاهده ۲ گونه کرکس در ارتفاعات املش

او تصریح کرد: شهرستان املش با داشتن مناطق بکر از تنوع غنای گونه‌ای مطلوبی برخوردار است که در طول سال از گونه‌های شاخص مستنداتی تهیه و زیستگاه‌های این گونه‌ها شناسایی می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *