شمال ما: سرپرست اداره حفاظت محیط زیست رودسر از مشاهده ۲۷ قطعه پرنده فلامینگو در سواحل این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رحمان پورحسین، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست رودسر گفت: مأموران یگان حفاظت این اداره حین پایش و گشت کنترل در مناطق ساحلی موفق به مشاهده ۲۷ پرنده مهاجر فلامینگو در ساحل شدند.

او افزود: فلامینگو‌های مشاهده شده در فاصله ۱۵۰ متری از ساحل و در محدوده پایاب و کم عمق دریا، نابالغ بوده و از مهاجرت گروه‌های اصلی جا مانده اند و پس از تغذیه و تجدید قوا به مسیر خود جهت مهاجرت به زیستگاه‌های تابستانی ادامه خواهند داد.

به گفته سرپرست اداره حفاظت محیط زیست رودسر، فلامینگو از راسته لک لک سانان است. روش تغذیه با کمک نوک تخصص یافته‌اش به‌صورت فیلترفیدینگ است و از سخت‌پوستان و جلبک‌های نواحی ساحلی، گِلی و باتلاقی و دریاچه‌های نمکی تغذیه می‌کند.

فلامینگو‌ها هر ساله با شروع فصل پاییز و افزایش برودت در عرض‌های جغرافیایی بالا به عرض‌های جنوبی‌تر مهاجرت می‌کنند و تالاب‌ها و سواحل برخی استان‌های کشور پذیرای حضور این پرندگان است.

مشاهده ۲۷ قطعه فلامینگو در سواحل رودسر

زیستگاه‌های بسیار شاخص فلامینگو‌ها شامل دریاچه‌ها یا تالاب‌های جزر و مدی بزرگ نمکی یا قلیایی و معمولا بدون گیاه هستند.

فلامینگو پرنده‌ای است با پا‌های دراز و منقاری خمیده و گردنی بلند خمیده، آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ‌های سفید و صورتی است. از پرندگان آبزی و بزرگ‌جثه هستند که غذا را از نوک خمیده و صافی‌مانند خود می‌گذرانند.

فلامینگو شاید شاخص‌ترین پرنده آبچر در جهان است و در هر قاره‌ای جز قطب جنوب زندگی می‌کنند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *