شمال ما: مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا عکسی را از یک ساختار عجیب در مریخ گرفته که یکی از کارشناسان آن را عجیب‌ترین چیزی می‌داند که تا به حال دیده است.

 

عکس‌های گرفته‌ شده توسط مریخ‌نورد رباتیک «کنجکاوی»(Curiosity)، ساختارهایی مشابه میخ را نشان می‌دهند که از یک سنگ در پایه «دهانه گیل»(Gale Crater) بیرون زده‌اند.

این عکس‌ها با استفاده از دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی موسوم به «ChemCam» در روز مریخی معادل اول آوریل زمینی گرفته شده‌اند و گمانه‌زنی‌هایی را در مورد آنچه که ممکن است به تصویر کشیده باشند، برانگیخته‌اند. برخی این ساختار را با استخوان ماهی یا شاخه درخت نراد مقایسه کرده‌اند و گفته‌اند که دشوار می‌توان گفت یک صخره طبیعی است.

مریخ‌نورد کنجکاوی از اوت ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از ماموریت «آزمایشگاه علمی مریخ»(MSL) ناسا در دهانه گیل پرسه می‌زند. گمان می‌رود که گیل، یک دریاچه باستانی خشک‌شده با قدمت بین ۳.۵ تا ۳.۸ میلیارد سال باشد. اهداف ماموریت مریخ‌نورد کنجکاوی، بررسی آب و هوا و زمین‌شناسی مریخ و آماده شدن برای اکتشافات انسانی هستند.

همچنین، این مریخ‌نورد دائما تصاویری را از چیزهای عجیب و غریبی که با آن روبه‌رو می‌شود، منتشر می‌کند که یکی از آنها همین صخره‌های دندانه‌دار هستند.

«ناتالی کابرول»(Nathalie Cabrol) اخترزیست‌شناس، عکسی از این ساختار را در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت: در ۲۰ سال مطالعه مریخ، این عجیب‌ترین سنگی است که دیده‌ام. من نمی‌توانم صبر کنم تا یک تصویر میکروسکوپی از این تصویر داشته باشم.

یکی از کاربران توییتر اظهار داشت: واقعا عجیب است. هرگز چنین چیزی را ندیده‌ام و این در حالی است که از زمان ماموریت مریخ‌نورد «سوجورنر»(Sojourner) در سال ۱۹۹۷، به دنبال تصاویر مریخ بوده‌ام.

برخی باور دارند که بادهای مریخی ممکن است در مدت زمان زیاد به فرسایش سنگ‌ها منجر شده باشند. «مارتین ویل»(Martin Weil)، کاربر توییتر نوشت: اگر بادها برای مدت زیادی روی شن‌های سست بوزند، شاید در نهایت هر شکل هندسی که برای ما شناخته شده است، ایجاد شود.

حدس‌های سایر کاربران، مواردی مانند مهره ماهی، فسیل‌های ماهی و اسکلت برخی از موجودات ماقبل تاریخ را در بر دارند. یک کاربر دیگر نوشت: خوشحالم که باور کنم این ساختار از پشت یک اژدهای مریخی فسیل‌شده باقی مانده که در آخرین محل استراحت خود بوده است.

منبع: خبر ثریا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *