شمال ما: فقط آدم‌ها نیستند که لقمه بزرگتر از دهانشان برمی‌دارند گاهی در حیات وحش هم این اتفاق می‌افتد و نتیجه ناخوشایندی هم در پی دارد.

 

هزارپایی که یک مار را خفه کرد+عکس

یک مار تاج‌دار لبه‌ای (Tantilla oolitica) که کمیاب‌ترین مار در آمریکای شمالی به‌شمار می‌رود، سعی کرد که یک هزار پای غول پیکر را ببلعد اما از بخت بد لقمه بزرگتر از دهانش بود و جانش را گرفت.

مار تاج‌دار ریم‌راک

از کمیاب‌ترین مارهای جهان است و با ابعاد کوچکی که دارد بعید است به راحتی یکی از آن‌ها را در طبیعت ببینید. این مار با طولی حدود ۱۵ تا ۲۸ سانتی‌متر در امتداد سواحل اقیانوس اطلس در ایالت فلوریدای آمریکا یافت می‌شوند.

این مار کوچک که از قضا سمی هم نیست، به تیره قمچه‌ماران تعلق دارد و بومی سرزمین‌های محدودی در آمریکای شمالی است.

مار تاج‌دار ریم‌راک از سال ۱۹۷۵ در فهرست گونه‌های در معرض انقراض قرار گرفته است و آخرین باری که یک نمونه زنده از آن در طبیعت دیده شد، به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد.

با این تفاسیر پیدا کردن ماری چنین کمیاب که در حین خوردن شکار جانش را از دست داده است، بسیار شگفت‌انگیز و باورنکردنی است.

دانشمندان برای فهمیدن اینکه دقیقا چه چیزی باعث کشته شدن این مار کمیاب شده است، از سی‌تی‌اسکن پیشرفته کامپیوتری استفاده کردند تا نگاهی به درون بدن این خزنده بیاندازند. با اینکه مشخص نبود که مار چه مدت پس از مرگ آنجا افتاده، اما بافت نرم هنوز سالم و در شرایط خوبی بود و جزئیات غیرمنتظره‌ای را نشان می‌داد.

تصاویر سی‌تی‌اسکن نشان داد که نای مار فشرده شده و ممکن است مسدود شده باشد که احتمالاً منجر به خفگی شده است. البته مارها اغلب طعمه های بزرگ را می‌بلعند و در صورت لزوم می‌توانند دوباره آن را استفراغ کنند، اما در این مورد، این احتمال وجود دارد که جهت قرار گرفتن پاهای متعدد هزارپا مانع این کار شده باشد.

این احتمال را هم نباید از نظر دور داشت که ممکن است سم نیش هزار پا هم در مرگ مار تاثیرگذار بوده باشد.

منبع: خبر ثریا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *