شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه یک قطعه پلیکان خاکستری مجروح پس از تیمار در پناهگاه حیات وحش سلکه صومعه سرا به دامان طبیعت بازگشت، گفت: این پرنده مهاجر پس از حلقه گذاری رهاسازی شد.

 

62537592_t44.jpg

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی محیط زیست گیلان، حمزه عشوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان، اظهار کرد: یک قطعه پلیکان خاکستری که بر اثر اصابت ۱۱ ساچمه شکارچیان غیرمجاز در فرورودین امسال مجروح شده بود، به کمک یکی از فعالان محیط زیست تیمار شد.

وی افزود: این پرنده مهاجر پس از حلقه گذاری امروز در تالاب سلکه صومعه سرا رها شد تا ادامه حیاتش را در دامان طبیعت سپری کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، با اشاره به رهاسازی پلیکان خاکستری در آستانه روز جهانی حیات وحش، عنوان کرد: امیدواریم گامی برای فرهنگ سازی عمومی مبنی بر احساس مسئولیت در قبال حیات وحش به ویژه پرندگان مهاجر استان برداشته باشیم.

عشوری با بیان اینکه پلیکان خاکستری از گونه های در خطر انقراض به شمار می آید، گفت: همین مسئله لزوم حلقه گذاری و حک شدن اطلاعات محل و تاریخ حلقه گذاری بر روی این پرنده را ضروری کرده است.

وی هدف از حلقه گذاری و شناسنامه دار کردن پرندگان را زمینه سازی برای حفاظت از گونه های وحشی به ویژه گونه های در خطر انقراض دانست و اضافه کرد: از اطلاعات تحلیلی به دست آمده از حلقه گذاری در زمینه های گوناگون مانند پیشبرد طرح های پژوهشی محیط زیستی و بررسی تاثیر تغییرات اقلیمی و خشک شدن تالاب ها بر مهاجرت پرندگان وحشی استفاده می شود.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *