شمال ما: بر اساس قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور، ۱۵ شرکت آلاینده در رشت به جهت ورود فاضلاب صنعتی آلوده و فاقد استاندارد‌های زیست محیطی به تالاب بین المللی بندر انزلی جریمه شدند.

 

ماجرای ورود فاضلاب به "زرجوب" و "گوهررود" چه بود؟+ پاسخ مسئولان - ایمنا

به گزارش شعاع مشرق، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با اعلام این خبر گفت: براساس ماده ۴ قانون حفاظت و احیاء تالاب‌های کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف از احکام این قانون و مقررات مصوب، پس از اقامه دعوا توسط اداره محیط زیست شهرستان مبنی بر آلایندگی و تخلیه فاضلاب صنعتی بدون تصفیه به رودخانه‌ها و نهایتا تالاب انزلی، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارات وارده، حسب تشخیص مرجع قضائی به پرداخت جریمه به میزان سه تا پنج برابر خسارات وارده محکوم شدند.

محمدتقی تقی‌زاده در ادامه افزود: در صورت تکرار، علاوه بر جبران خسارات به پرداخت جریمه به میزان شش تا هشت برابر خسارات وارده محکوم می‌شوند.

وی در ادامه بیان داشت براساس تبصره ۱ این قانون درآمدهای ناشی از اجرای وصول جریمه‌ها و خسارات موضوع این قانون طی ردیف درآمدی جداگانه که در قانون بودجه هر سال مشخص می‌شود، به حساب خزانه داری کل کشور واریز و معادل صددرصد آن با پیش بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور جبران خسارت وارده و حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌ها در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار می‌گیرد. شایان ذکر است تاکنون ۴ شرکت آلاینده جرایم خود را به حساب خزانه دولت واریز کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت در پایان بیان داشت: سرمایه گذاران و صاحبین شرکت‌ها هرچقدر در خصوص تصفیه خانه‌ها و کنترل آلودگی هزینه نمایند، این خود یک سرمایه‌گذاری برای آیندگان می‌باشد و با اینکار محیط زیست سالمی را برای فرزندانمان به ارث می‌گذاریم.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *