شمال ما: مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، با بیان اینکه باغ فلاحت و ساختمان تاریخی نوغان شهر شلمان ثبت ملی می‌شود، گفت: اگر این بناها و باغ‌های تاریخی به درستی مرمت و معرفی شوند، می تواند مورد بهره‌برداری عمومی قرار گیرد.

 

62420433_fqy1.jpg

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان به همراه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر شلمان از باغ فلاحت و بنای تاریخی نوغان شهر شلمان بازدید و دستور ثبت این اثر طبیعی و تاریخی را به کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کرد.

طی سالیان گذشته پرونده ثبتی این دو اثر تهیه و به دلیل مشکلاتی که مالکین داشتند به وزارتخانه میراث فرهنگی ارسال نشده بود.

ولی جهانی در این باره در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه باغ فلاحت و ساختمان تاریخی نوغان شهر شلمان ثبت ملی می‌شود، اظهار کرد: با توجه به وجود ۳۰۰ بنا و ۱۰ باغ تاریخی و طبیعی در گیلان که در اختیار دستگاه‌های دولتی می باشد، متاسفانه علیرغم پیگیری‌های که طی سال های اخیر انجام دادیم، تلاشی جهت بهره برداری درست از این بناها نشده است.

وی عنوان کرد: اگر این بناها و باغ‌های تاریخی به درستی مرمت و معرفی شوند، می تواند مورد بهره‌برداری عمومی قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه طرحی درخصوص واگذاری بناهای تاریخی در اختیار دستگاه‌های دولتی تهیه و به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است، گفت: طبق ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی در اختیار دستگاه‌های دولتی می بایست توسط همان دستگاه مرمت و به بهره‌برداری برسد و یا به بخش خصوص واگذار شود.

جهانی عنوان کرد: این اداره کل بنا دارد براساس همین ماده کلیه بناهای تاریخی که در اختیار میراث فرهنگی است را تبدیل به موزه و یا به بخش خصوصی واگذار کند لذا انتظار داریم در این خصوص مدیران دستگاه های دولتی همکاری لازم را با این اداره کل را به عمل آورند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *