رئیس اداره میراث فرهنگی بندرانزلی عنوان کرد:شمال ما: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه ۶۰۰ هنرمند صنایع دستی در شهرستان فعالیت دارند که از این تعداد ۲۵۰ نفر مشغول تولیدات صنایع حصیری هستند، گفت: دسترسی به بازارچه صنایع دستی دائمی در سطح شهرستان جهت ارائه و فروش محصولات یکی از مهمترین نیازهایی است که با برآوردن آن می توان هنرمندان این عرصه صنایع دستی را حمایت کرد.

 

اسماعیل ساحلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چلنگری، لوتکاسازی، توربافی که در زبان محلی ماشک بافی گفته می‌شود همچنین خراطی از جمله رشته‌های صنایع دستی هستند که دیگر رونق سابق را نداشته و رو به فراموشی هستند.

وی افزود: شاید یکی از دلایل این که غبار فراموشی روی این پیشه‌ها نشسته است این باشد که متاسفانه رشته‌های اصیلی همانند توربافی و لوتکاسازی از وزارتخانه دارای کد صنایع دستی نیستند و نمی‌توان برای هنرمندان و متقاضیان این رشته‌ها مجوز فعالیت صادر کرد.

ساحلی در خصوص صنایع دستی که هم اکنون در شهرستان بندرانزلی انجام و تولید می‌شود، تاکید کرد: از جمله رشته‌های فعال می‌توان حصیربافی، معرق، منبت، احجام چوبی‌، گلیم بافی، چرم دوزی با دست، رودوزی‌های الحاقی، بافتنی سنتی، سفالگری، تذهیب، نازک کاری، ساخت و سازهای سنتی، دوخت لباس‌های محلی اقوام و …. را نام برد.

وی در ادامه با اشاره به حصیربافی که رشته بومی شهرستان بندرانزلی است اشاره و اظهار کرد: نوعی حصیر زیرانداز در روستای آبکنار با مواد اولیه “سوف” که نوعی نی است، تولید می‌شد که این هنر دستی تقریبا رو به فراموشی است و حصیر غازیان که اکنون بیشتر در شرق بندرانزلی رواج دارد و در روستاهای منطقه حسن رود از جمله گلشن و جفرود با مواد اولیه محلی که «لی» نام دارد، بافته می‌شوند و شامل محصولاتی از جمله سبد، کلاه، سفره حصیری و … هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندرانزلی تصریح کرد: ۶۰۰ هنرمند صنایع دستی در شهرستان فعالیت دارند که از این تعداد ۲۵۰ نفر مشغول تولیدات صنایع حصیری هستند.

ساحلی در پایان با اشاره به مهمترین نیاز هنرمندان عرصه صنایع دستی بندرانزلی تصریح کرد: دسترسی به یک بازارچه صنایع دستی دائمی در سطح شهرستان جهت ارائه و فروش محصولات همچنین پرداخت وام‌های خرد با سود و درصد پایین جهت خرید مواد اولیه از جمله مهمترین نیازهایی است که با برآوردن آنها می‌توان هنرمندان این عرصه صنایع دستی را حمایت کرد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *