مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:شمال ما: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از میزبانی استان برای ۲ جام سه هزار ساله طلا بمناسبت روز جهانی موزه و پاسداشت هفته میراث فرهنگی خبر داد.

 

ولی جهانی روز دوشنبه در حاشیه دیدار با فعالان خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا مرکز گیلان بمناسبت هفته یادشده اعلام کرد: این جام‌ها شامل جام طلای عمارلو و کلورز است که به شماره‌های ۴۳۶۴ و ۴۳۶۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در روز ۲۹ اردیبهشت در گنجینه بیستون رشت رونمایی می شوند.

وی اظهار کرد: جام کلورز با ارتفاع ۱۶ سانتیمتر در محلی به همین نام در رستم آباد رودبار گیلان با نقش اسب و گردونه مهر؛ جام عمارلو با ارتفاع بیش از ۱۱ سانتی متر در عمارلو شهرستان یادشده و با نقش صور فلکی حمله شیر و گوزن یافت شده است که نشان دهنده پیروزی تابستان بزرگ بر زمستان است.

جهانی بیان کرد: جام‌های سه هزارساله یادشده بمدت یک هفته میهمان گیلانیان و علاقه مندان به میراث هزاران ساله این سرزمین هستنند.

وی تصریح کرد: بمناسبت روز جهانی موزه و پاسداشت هفته میراث فرهنگی ۱۵ پروژه بزرگ گیلان شامل موزه چهارگانه رودبار، بومگردی، هتل و مرمت با حضور مدیران ارشد کشوری و استانی به بهره برداری می‌رسند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان همچنین در بخش دیگری از سخنانش به دستگیری تعدادی از قاچاقچیان اشیاء تاریخی حین مبادله ۶۵ شی تاریخی مربوط به هزاره نخست پیش از میلاد در لاهیجان اشاره کرد و افزود: بر اساس کارشناسی‌های انجام شده ۵۲ قلم از اشیاء یادشده اصل هستند.

۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و آغاز هفته پاسداشت میراث فرهنگی است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *