هدیه زندگی؛شمال ما: مسئول واحد فراهم‌آوری اعضاء پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: چهارمین اهداء عضو استان در سال جاری به سه بیمار زندگی دوباره بخشید.

 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛ دکتر سیامک ریماز اظهار کرد: چهارمین اهداء عضو بیمار مرگ مغزی در گیلان به نام زنده‌یاد نغمه فرنام ۴۳ ساله اهل شهرستان رودسر ثبت و اهدای عضو وی با رضایت خانواده انجام شد.

وی عنوان کرد: این بیمار به دلیل خونریزی خودبخودی مغزی، دچار آسیب حاد مغزی شد که باوجود تلاش پزشکان معالج در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان پورسینای رشت مرگ مغزی شد.

دکتر ریماز اضافه کرد: با تلاش همکاران واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۲ کلیه این بیمار در بیمارستان رازی رشت به مرد ۶۲ ساله و خانم ۵۱ ساله مبتلا به نارسایی مزمن کلیه پیوند شد و کبد وی برای پیوند به بیمار مبتلا به نارسایی شدید کبد به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل شد.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز به کار کرد؛ این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات علاقه مندان در مورد فرآیند اهدای عضو و دریافت کارت اهدا به صورت حضوری است.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهداء عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله نخستین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهد، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت نیز یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *