مدیر عامل شرکت توزیع برق گیلان عنوان کرد:شمال ما:  فرسودگی شبکه سیمی برق و انباشت این فرسودگی طی سالیان اخیر به یکی از چالش‌های اساسی گیلان تبدیل شده است و امروز خبر رسید رقم احداث کابل خودنگهدار در استان از ابتدای سال تاکنون به بیش از یک هزار کیلومتر رسیده است.

 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، شرایط جوی خاص گیلان و مواجهه با بحران‌های طبیعی سهمگین نظیر بارش‌ سنگین برف، رطوبت و شرجی بودن هوا، تندباد و طوفان‌های فصلی در این خطه ایجاب می‌کند که شبکه‌های توزیع برق به ویژه در حوزه فشار ضعیف مورد نوسازی و مقاوم‌سازی قرار گیرد.
امروز ۱۳ هزار کیلومتر از مجموع حدود ۲۰ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف گیلان شبکه سیمی است که باید با سرعت و برنامه دقیق‌تری نسبت به تبدیل کل شبکه سیمی استان به کابل خودنگهدار اقدام شود.
کابل های خودنگهدار که در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرند، در واقع دسته ای از کابل های قدرت، دارای روکش هستند که در روی دکل ‌ها و پایه های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه داشته می شوند.

فرسودگی شبکه برق ،معضلی برای گیلان

مدیر عامل شرکت توزیع برق گیلان یکی از معضلات و چالش‌های اساسی استان گیلان را موضوع فرسودگی شبکه و انباشت این فرسودگی طی سالیان اخیر دانست و بیان کرد: خوشبختانه از ابتدای سال تا کنون یک هزار و ۲ کیلومتر رسیده است.
محمد تقی مهدیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از میزان احداث کابل خودنگهدار در گیلان ، ۸۰۵ کیلومتر آن جایگزینی کابل خودنگهدار با سیم های مسی فرسوده است و بقیه احداث کابل خودنگهدار جدید است.
وی در خصوص مزایای اصلی استفاده از کابل خود نگهدار در شبکه‌های هوایی توزیع برق به جلوگیری از اتلاف انرژی برق، کاهش هزینه نگهداری شبکه، افزایش ضریب ایمنی، زیباسازی شهری و روستایی و کاهش میزان استفاده‌های غیر مجاز از برق اشاره کرد و گفت: این میزان احداث کابل خود نگهدار یادشده باوجود مشکلات مالی و تنگناهای موجود در مناطق شهری و روستایی استان انجام شده است.
مدیر عامل شرکت توزیع برق گیلان با بیان اینکه از مجموع حدود ۲۰ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف هنوز ۱۳ هزار کیلومتر از شبکه‌های استان گیلان سیمی است با تأکید بر لزوم تعویض این شبکه ها عنوان کرد: باید با سرعت و برنامه دقیق‌تری نسبت به تبدیل کل شبکه سیمی استان به کابل خودنگهدار اقدام شود.
مهدی زاده اضافه کرد: اولویت برای احداث کابل خودنگهدار مناطق کمتر برخوردار و همچنین دارای فرسودگی و ضعف برق است تا همگان از عدالت خدمت رسانی برخوردار شوند.
مهدی زاده با بیان اینکه تا پایان سال اجرای یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر کابل خود نگهدار پیش بینی شده است، تاکید کرد: همت و همراهی مسئولان استانی به ویژه نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی برای جذب اعتبارات و منابع مالی لازم برای نوسازی شبکه های توزیع برق گیلان امری ضروری و مورد درخواست است.

تاکید استاندار گیلان بر اصلاح شبکه فرسوده برق گیلان

استاندار گیلان در دیدار مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) ضمن تاکید بر اصلاح شبکه فرسوده برق استان، خواستار توجه ویژه شرکت توانیر به توسعه و نیز اصلاح شبکه فرسوده برق و افزایش ظرفیت تولید این صنعت در گیلان شد.
اسدالله عباسی در این دیدار بر تسریع در روند اجرای طرح های شرکت توانیر در گیلان و افزایش میزان اجرای کابل خودنگهدار با توجه به شرایط اقلیمی و حادثه خیز بودن استان تاکید و تصریح کرد: باید سرعت بخشیدن به اجرای این طرح در راستای افزایش پایداری، ترمیم ولتاژ برق و دیگر مزایا، توجه ویژه شود.
وی با تاکید بر اینکه باید الگوی صحیح مصرف و فرهنگ مصرف بهینه در جامعه نهادینه شود، نقش همراهی مردم در پایداری انرژی را بسیار موثر دانست و گفت: تامین و توزیع برق، نمونه ای از کار جهادی دولت سیزدهم در استان به شمار می رود که رضایتمندی مردم را در پی داشته است.

سهم گیلان در اجرای طرح های زیربنایی شرکت توانیر افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) نیز در این دیدار با قدردانی از تفکر مدیریتی و نگاه جهادی استاندار گیلان در مدیریت بهینه مصرف انرژی برق و حمایت این صنعت گفت: در شرایط کنونی و برای عبور از نقاط حساس تامین، تولید و انتقال برق و انرژی راهی جز فعالیت بر مدار مدیریت جهادی نیست.
آرش کُردی با اشاره به تاکید استاندار گیلان مبنی بر توسعه و نیز اصلاح شبکه فرسوده برق و افزایش ظرفیت تولید این صنعت در استان، افزود: با توجه به اهتمام ویژه دولت انقلابی و مردمی و در راستای رضایتمندی مردم برای تامین و توزیع برق، قدرسهم استان گیلان در اجرای طرح های زیربنایی شرکت توانیر افزایش می یابد.

کابل های خودنگهدار که در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرند در واقع دسته ای از کابل های قدرت، دارای روکش هستند که در روی دکل ‌ها و پایه های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه داشته می شوند.
استفاده از کابل خودنگهدار سبب کاهش اتلاف انرژی می شوند و قیمت آن ها نیز بسیار مقرون به صرفه تر از کابل های مسی است؛ به همین دلیل خطر به سرقت رفتن آن ها نیز کاهش پیدا می کند. کابل خودنگهدار در برابر پارگی و خوردگی مقاوم است و سطح ایمنی بالایی دارد؛ به همین دلیل می توان در شبکه های انتقال و توزیع برق از آن استفاده کرد و هزینه های مربوط به نگهداری، نصب و تعویض این کابل ها کمتر از کابل مسی است.
شرکت توزیع نیروی برق گیلان با بیش از ۳۰ هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف در حال خدمت رسانی به قریب به یک میلیون ۶۰۰ هزار مشترک در استان است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *